Munkahelykeresési tippek pályakezdőknek!
Munkahelykeresési tippek pályakezdőknek témában az ELTE Karrierközpont az idei tavaszi félévben öt különböző Karriermenedzsment kurzust kínált az érdeklődők számára. Izgatottan vártuk a találkozást a majd kétszáz ELTE-s diákkal, valamint kíváncsian vártuk az őket foglalkoztató kérdéseket, gondolatokat.
A Domini Cani meghívott előadóként a karriertervezés és készségfejlesztés tematikájú szekcióban kapott helyet, ahol az önéletrajz írási technikáról, munkahelykeresési módszerekről és stratégiákról, az állásinterjúra való felkészülésről beszélgettünk. (És bár nem a mi központi témánk volt, de a bevezetőben szükséges megmutatni, hogy hol és mi a szerepe ebben a folyamatban az önismeretnek. És mi a különbség az álom és a cél között, mert egyik nélkül nincs a másik, a másik nélkül nem valósul meg az egyik.)
Rengeteg információval lettünk gazdagabbak az aktív és érdeklődő hallgatók értékelésének és véleményének köszönhetően, melyeket csokorba rendeztük összefoglalás képpen.
A megfelelő munkahely keresésének kihívásai
A megfelelő munkahely keresésének folyamata és az ezzel járó kihívások sokszínűek és gyakran kimerítőek lehetnek. Az álláskeresés több szakaszból áll, és mindegyik szakasz különböző nehézségeket rejt magában, amelyekkel az álláskeresőknek szembe kell nézniük. Ezen kihívások között szerepel a munkahelyi kultúra és értékek fontossága, valamint a személyes preferenciák és szakmai célok egyeztetésének szükségessége.
Az álláskeresés első lépése a megfelelőnek (vagy elfogadhatónak) vélt-gondolt állások felkutatása. Ez kezdődhet az álláshirdetések böngészésével, de sokkal hatékonyabb a baráti és szakmai kapcsolatok kiaknázása, vagy egy fejvadászatban jártas ismerős-barát-tanácsadó igénybe vétele.
Az interneten rengeteg állásportált található. Az álláskeresőknek időt és energiát kell az elején fektetniük abba, hogy szűrjék az állásportálokat, hirdetőket és hirdetéseket, és csak azokat tekintsék át alaposabban, amelyek valóban megfelelnek az elvárásaiknak és képességeiknek, ahol a legnagyobb eséllyel találnak számukra tetszetős, érdemi állásokat. Érdemes szakmaspecifikus állásportálokon keresgélni, főleg az informatika területén.
A következő lépés az önéletrajz és a motivációs levél megírása. Ezek a dokumentumok kulcsfontosságúak, hiszen ezek alapján döntenek a munkáltatók arról, hogy behívják-e az álláskeresőt interjúra. Az önéletrajzban és a motivációs levélben világosan és tömören kell bemutatni MAGUNKAT az eddigi tapasztalatokat, képességeket és azt, hogy miért lenne az álláskereső a jó választás (a megoldás) az adott pozícióra. A friss diplomás álláskeresők mutassák be azt, hogy tanulmányaik során milyen részterületekkel foglalkoztak, milyen specializációra jártak, milyen témákban mélyültek el, vagy mely munkakör és munkaterület érdekli őket. És ők azzal lesznek vonzóak, hogy a tudásuk a legfrissebb, és van egy-két valódi gyakorlati tapasztalatuk. Nehézséget okozhat kiemelni erősségeiket anélkül, hogy túlzottan dicsekvőnek tűnnének, de bátran tegyük meg, ha elkötelezettek vagyunk a pozíció iránt.
Az interjúk során az álláskeresőknek be kell bizonyítaniuk, meg kell mutatniuk, hogy rendelkeznek a szükséges, a várt képességekkel, tudással és időnként tapasztalattal. Az interjúk gyakran több körön keresztül zajlanak. Minden kör más jellegű kérdéseket és feladatokat tartalmazhat. Az interjúk során nem csak a munkáltatók mérik fel a jelölt alkalmasságát, hanem az álláskeresők is fontos információkat gyűjtenek a munkahelyi környezetről, légkörről és a céges kultúráról. (Ezekre például érdemes rákérdezni, amikor erre van lehetőség. A legszigorúbb interjúztatók és vezetők is örülnek, amikor bemutathatják azt, amiért ott dolgoznak, csinálnak. És jelzi a jelölt személyes érdeklődését is. – Mindig legyen a tarsolyban legalább 3 kérdés … már csak azért is, mert a mai helyzetben a munkaadók is felvételiznek a jelölteknél. Tudjuk, miért igen, miért nem választanánk őket.)
Az interjúk stresszesek lehetnek, és sokan küzdenek a megfelelő felkészüléssel és a stressz kezelésével. Egy tapasztalt tanácsadó, fejvadász erre is felkészít, hiszen pontosan tudja azt, milyen szituációkra lehet számítani, milyen skilleket keresnek az aktuális jelöltben. (És mindezek mellett sok olyan helyzet van, amiben mi magunk is gyakorolhatunk előre: otthon a tükör előtt, vagy ismerősökkel a saját mobilunk, mint kamera előtt …)
A munkahelyi kultúra és az értékek szintén jelentős szerepet játszanak a megfelelő munkahely megtalálásában. A céges kultúra magában foglalja a munkahelyi légkört, az értékeket és normákat, amelyek meghatározzák a vállalat működését. Fontos, hogy az álláskereső olyan munkahelyet találjon, ahol a céges kultúra összhangban van a saját értékrendjével és elvárásaival. Az első benyomás nem csak az állásinterjún fontos, hanem a munkaerő megtartása kapcsán a próbaidő alatt, azon cél érdekében, hogy a felvételt nyert jelentkező szeresse az új munkahelyét. Ebben segít az Onboarding. Egy jó munkahelyi kultúra elősegíti az alkalmazottak elégedettségét és hosszú távú elköteleződését, míg egy nem testhezálló kultúra gyorsan kiégéshez és elégedetlenséghez vezethet.
A személyes preferenciák és szakmai célok összevetése szintén elengedhetetlen a megfelelő, az (álom)munkahely kiválasztásához. Az álláskeresőknek tisztában kell lenniük karriercéljaikkal, hogy milyen típusú munkát és munkakörnyezetet keresnek. A célok meghatározása és ezek követése segít abban, hogy az álláskereső ne tévessze szem elől hosszú távú terveit és ne elégedjen meg egy olyan pozícióval, amely nem felel meg a ezeknek.
A teljesség igénye nélkül két vélemény az előadásról:
“Az „Keresd a hozzád illő munkahelyet!” című előadás (3.) hatott rám a leginkább. Az előadás során fontos szempontokat mutattak be, mint például az érdeklődési területeink, az értékeink és az egyéni preferenciáink figyelembevételét. Ezeket az elveket a saját életpályám építése során is hasznosíthatom. Például, az előadásban említették, hogy fontos, hogy olyan munkahelyet válasszunk, amely összhangban van az érdeklődési területeinkkel és szenvedélyeinkkel. Tehát ha például érdekel a kreatív reklámkészítés, akkor olyan munkahelyet keresek, ahol lehetőségem van tartalomgyártásra vagy szerkesztésre. Emellett az előadás hangsúlyozta az értékeink fontosságát is. Ha egy munkahely nem támogatja az értékeimet, akkor nem fogom magam teljesen kielégítve érezni ott. Tehát olyan munkahelyet keresek, ahol az értékeimet tiszteletben tartják és támogatják.”
“Engem a harmadik előadás (Keresd a hozzád illő munkahelyet!) fogott meg a legjobban, mivel innen tanultam a legtöbb azonnal hasznos és praktikus információt számomra. Az előadás kiemelt téma volt az egyéni értékek és preferenciák fontossága a pályaválasztás során. Hangsúlyozva volt, hogy az önismeret kulcsfontosságú ebben a folyamatban, és hogy meg kell értenünk saját motivációinkat és érdeklődési körünket. Az előadásban részletesen szó volt arról, hogy milyen tényezők befolyásolják a döntéseinket, és hogyan alkalmazhatjuk ezeket a álláskeresés során. Például, hogyan határozzuk meg a példaképeinket, miben vagyunk jók, miben szeretnénk fejlődni, és milyen tevékenységek adnak nekünk örömöt. Ez a megközelítés segít abban, hogy jobban megértsem saját motivációimat és hogy mely területeken szeretnék kibontakozni. Emellett az előadó hangsúlyozta a környezetünk és az elérhető források szerepét a pályaválasztásban. Az olyan tényezők, mint a család, barátok és az elérhető információforrások (például pályaorientációs oldalak, álláskereső platformok, mint a profession.hu) mind segíthetnek abban, hogy jobban megértsük a munkaerőpiacot és hogy hogyan találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb lehetőségeket. Az előadás által felvetett kérdések és tanácsok alapján könnyebben tudok navigálni az álláskeresés és pályaválasztás nehézségeiben. Az önismeret fejlesztése segít abban, hogy megtaláljuk azt a munkahelyet, ami valóban illeszkedik a szakmai tudásunkhoz és képességeinkhez, és amely összhangban van a személyes értékeinkkel és motivációinkkal. Összességében az előadás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy tudatosabban és hatékonyabban közelítsem meg az álláskeresést és pályaválasztást. Segít abban, hogy felismerjem és éljek azokkal a lehetőségekkel, amelyek valóban passzolnak hozzám.”
Hogyan válasszam ki a ideális munkahelyet?
Ezt a kérdést nagyon sokan teszik fel, és a technikák mellett, amiről mindjárt szólunk is, a legfontosabb, hogy kitartó, majdhogynem szívós munkával. Miközben persze lehet olyan, hogy hopsz!, itt egy lehetőség, és már a mienk is, pedig ott és akkor éppen alig tettünk valamit … De a csoda akkor kezdődik, amikor mindent igyekeztünk megtenni azt, ami tőlünk telik.
A megfelelő munkahely kiválasztása döntő fontosságú a szakmai elégedettség és a hosszú távú karrier sikeressége szempontjából. Az ideális munkahely felismerése azonban nem mindig egyszerű, hiszen számos tényezőt kell figyelembe venni. Az alábbiakban néhány hasznos szempontot és tippet adunk ahhoz, hogy hogyan ismerheted fel az ideális munkahelyet.
1. Munkahelyi kultúra és értékek
A munkahelyi kultúra és az értékek jelentős szerepet játszanak abban, hogy mennyire érzed magad jól a munkahelyeden. A céges kultúra magában foglalja azokat a normákat, szokásokat és értékeket, amelyek meghatározzák a mindennapi munkavégzést és a munkahelyi légkört. Az ideális munkahely olyan hely, ahol az értékrended és a vállalat értékei összhangban vannak. Érdemes alaposan utánajárni a vállalat kultúrájának az állásinterjú előtt, például a céges weboldalon, közösségi médiában vagy jelenlegi és volt alkalmazottak véleményei alapján. (… és ha lehet közvetlen ismerősök, akik számunkra a leghitelesebbek lehetnek.)
2. Karrierlehetőségek és fejlődés
Az ideális munkahely lehetőséget kínál a szakmai fejlődésre és előrelépésre. Fontos, hogy a munkaadó támogassa az alkalmazottak képzését és továbbképzését, valamint előrelépési lehetőségeket kínáljon. Egy jó munkahely folyamatosan befektet az alkalmazottak fejlődésébe, és lehetőséget biztosít arra, hogy új készségeket sajátítsanak el és karrierjük során előre léphessenek, lépjenek.
Izgalmas tapasztalatunk, hogy nagyon sok munkakereső, munkavállaló kiemelten kezeli a munkahely választásban az itt említett fejlődési lehetőségeket (pl. szakmai továbbképzések lehetősége rendelkezésre állnak-e?)
3. Munkakörnyezet és munkafeltételek
A fizikai munkakörnyezet és a munkafeltételek is alapvető fontosságúak. Az ideális munkahely biztosítja a kényelmes és ergonomikus munkakörnyezetet, amely hozzájárul az egészség és a jólét megőrzéséhez. Emellett fontos, hogy a munkahely rugalmas munkavégzési lehetőségeket kínáljon, például home office vagy rugalmas munkaidő formájában, amelyek segíthetnek az egyensúly megtartásában a munka és a magánélet között.
E területen érdemes azzal is számolni, hogy mindezek mellett nem csak a “fizikai tér” a meghatározó, hanem a közvetlen, legszűkebb emberi, munkatársi közeg, azon belül a közvetlen vezető személye a legmeghatározóbb mindezekben a kérdésekben is, mert sok minden “fizikai” hiányosságot ők tudnak pótolni, vagy éppen ha meg is vannak ezek, akkor “el tudják rontani”.
4. Kompenzáció és juttatások
A megfelelő kompenzáció és juttatások szintén elengedhetetlenek az ideális munkahely megtalálásához. Az alapfizetés mellett érdemes és fontos figyelembe venni az egyéb juttatásokat is, mint például az egészségbiztosítás, nyugdíjprogramok, bónuszok, fizetett szabadság és egyéb kedvezmények. Az ideális munkahely versenyképes kompenzációs csomagot kínál, amely összhangban van a piaci viszonyokkal és a munkavállaló tapasztalataival.
A legfontosabb juttatás – miként a környezet esetében – a közvetlen munkatársak és vezetők személye, társasága. Ők tudnak a legnagyobb megtartó erő lenni, még akkor is, ha kisebb hiányok jelentkeznek ezekben az anyagi kérdésekben. Persze azért mindent nem tudnak pótolni ők sem.
5. Vezetői támogatás és vállalati célok
Az ideális munkahelyen a vezetők támogatják és ösztönzik az alkalmazottakat. A jó vezetők nyitottak a kommunikációra – sőt ezt tekintik legfőbb feladatuknak a munkatársakkal kapcsolatban, figyelembe veszik az alkalmazottak véleményét, és segítenek a szakmai célok elérésében. Emellett fontos, hogy a vállalat világos és elérhető célokat tűzzön ki, amelyek inspirálják és motiválják az alkalmazottakat.
6. Csapatmunka és kollegiális kapcsolatok
A jó csapatmunka és a pozitív kollegiális kapcsolatok, ahogy az előzőekben is utaltunk rá kulcsfontosságúak az ideális munkahely felismerésében. Az olyan munkahely, ahol az alkalmazottak együttműködnek, támogatják egymást, és közösen dolgoznak a célok eléréséért, sokkal kielégítőbb és produktívabb lehet. Az emberi, mondjuk úgy ebben a helyzetben a “munka-társi” és támogató munkakörnyezet elősegíti a kreativitást és a problémamegoldó képességet is.
7. Személyes értékek és preferenciák
Végül, de nem utolsósorban, az ideális munkahely megtalálásához fontos, hogy tisztában legyél a saját értékeiddel és preferenciáiddal. Gondold át, hogy mi az, ami igazán fontos számodra egy munkahelyen: legyen szó rugalmasságról, szakmai kihívásokról, vagy éppen a munka és a magánélet egyensúlyáról. A saját értékek és preferenciák tisztázása segít abban, hogy olyan munkahelyet találj, amely valóban megfelel az igényeidnek és hosszú távon elégedettséget nyújt.
De lássuk, mit írnak a hallgatók:
“A Domini Cani előadása hatott rám a leginkább.Az előadás segített abban, hogy még pontosabban meghatározzam a céljaimat és jobban megérthessem, hogy milyen típusú munkakörben szeretnék dolgozni, így merült fel a korábban is írt AI/ML. Az előadásban elhangzottak alapján hatékonyabban tudom kialakítani az álláskeresési stratégiámat, és tudatosabban tudok keresni szakmai gyakorlati lehetőségeket. Például, ha tudatosítom magamban, hogy milyen cégeknél szeretnék dolgozni (inkább multik), és milyen pozíciókban vagyok érdekelt, könnyebben tudok célozni az álláshirdetésekre és proaktívan keresni a lehetőségeket. De sajnos ezzel még nem jártam sikerrel. Az előadás legfontosabb része számomra a CV-ről szólt. Ennek hála össze tudtam állítani az önéletrajzomat már egyszerre óra után úgy, hogy az a legjobban tükrözze a készségeimet, tapasztalataimat és sikereimet. Megértettem, hogy milyen szempontok alapján válogatnak ki a munkáltatók a jelentkezők közül, és ez segít abban, hogy jobban felkészüljek az állásinterjúkra és hogy hatékonyabban tudjam bemutatni magamat. Például, ha tudom, hogy a munkáltatók milyen készségeket és tulajdonságokat keresnek a jelentkezőkben, könnyebben tudok ezekre koncentrálni az interjún és érdemes mélyebben elmerülni az elvárások pontjaiban.”
A fejvadász cég szerepe és szolgáltatásaival kínált előnyök
A fejvadász cégek, vagy más néven toborzó ügynökségek, fontos szerepet játszanak a munkaerőpiacon azzal, hogy összekötik a munkáltatókat a legmegfelelőbb jelöltekkel. Ezek a cégek specializálódtak a munkaerő-toborzásra és kiválasztásra, és számos előnyt kínálnak mind a munkáltatók, mind az álláskeresők számára.
Munkáltatók számára kínált előnyök
Idő- és költségmegtakarítás:
A fejvadász cégek leveszik a toborzás terhét a vállalatok válláról. Kezelik a jelentkezéseket, elvégzik az előszűrést, és csak a legígéretesebb jelölteket ajánlják. Ez jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményez a cégek számára, akiknek más feladatok vannak a fókuszban.
Széleskörű kapcsolati háló:
Ez egy kétoldalú fegyver, ami előny a munkáltatónak és az álláskeresőnek egyaránt. A fejvadászok kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkeznek, és hozzáférésük van olyan jelöltekhez is, akik nem aktívan keresnek állást, de nyitottak új lehetőségekre. Ezáltal a munkáltatók szélesebb és minőségibb jelölt bázisból válogathatnak.
Szakértelem és tapasztalat:
A toborzó ügynökségek szakértői jól ismerik az iparági trendeket és követelményeket. Nem csak a szakmai kvalitásokban jártasak, hanem az emberi tényezők feltárásában, ami legalább olyan fontos a hosszútávú, közös célok eléréséhez. Segítenek a pozíciók pontos meghatározásában és a legmegfelelőbb jelöltek kiválasztásában, ezáltal növelve a toborzás hatékonyságát.
Álláskeresők számára kínált előnyök
Hozzáférés rejtett álláslehetőségekhez:
A fejvadász cégek olyan pozíciókat ismernek, amelyek nem kerülnek nyilvános hirdetésre. Ezáltal az álláskeresők hozzáférhetnek exkluzív lehetőségekhez.
Személyre szabott tanácsadás:
Igen, ez egy elcsépelt kifejezés és már-már semmitmondó. De! Mindig van hova fejlődni, van mit tanulni és nem csak szakmailag. A fejvadász mindkét szempontból vizsgálja az álláskeresőt, figyeli azt, miben hozza az elvárásokat és miben kell az iránymutatás. A fejvadásznak az a célja, hogy mindkét fél elégedett legyen és hosszútávú együttműködés alakuljon ki. Szakértői felkészítést nyújtanak, segítenek az önéletrajz és a motivációs levél tökéletesítésében, az állásinterjúkra való felkészülésben és az esetleges hiányosságok feltárásában, ennek orvoslásában.
Tárgyalási támogatás:
Fontos része az álláskeresési eljárásnak. A fejvadászok pontosan tudják ki mennyit ér a piacon. Persze vannak bérkalkulátorok is, de lássuk be soknál olyan széles a fizetési sáv, hogy túl sok segítséget nem nyújt. Így nagyban segíthetnek az álláskeresőknek a bér- és juttatási csomagok tárgyalásában, biztosítva, hogy a jelöltek a lehető legjobb ajánlatot kapják.Továbbá ennek tudatában még azok is magabiztosan tehetik meg ajánlatunkat, akiknek “kérni” nem az erősségük. És az is segítség részükről, hogy a piac ismeretében tudnak segíteni annak, aki most ismerkedik ezzel, vagy éppen az adott “piacon dolgozott”, de a szakmájával foglalkozott eddig, és nem azzal, más helyeken mi a helyzet, mik a trendek.
Íme még két vélemény:
“Rám leginkább a ,,Keresd a hozzád illő munkahelyet” előadás hatott. Az előadást a Domini Cani cég vezetője tartotta, a cég toborzással, munkavállalókkal foglalkozik. Az előadásban fény derült arra, hogy mi is egész pontosan a CV, mi történik azután, hogy leadtuk, illetve hogy milyen álláskeresési stratégiákat használhatunk. Az egyik dián felsorolt nagyon sok állásportált a Profession-ön és a LinkedIn-en kívül, amiket biztos fogok a jövőben használni. Ebben az előadásban, nagyon jó volt megtudni, hogy mitől lesz jó valójában egy önéletrajz, és mi lehet az a pár gyakori hiba, amit próbáljunk meg kiküszöbölni. Fontos azon dolgoznom majd, hogy az eddigi sablonos szöveg helyett, beletegyem az ,,én terméket” és egy jó öndefiníciót, amivel majd magamra vonzom a figyelmet. Örültem volna, ha a fél évvel ezelőtti énem hallja ezt az előadást, de attól függetlenül, hogy jelenleg nem szeretnék munkahelyet váltani, jó volt a ezeket az információkat tisztába tenni, hogy az esetleges jövőbeni munkakeresésemnél már ne ütközzek akadályokba.”
“Keresd a hozzád illő munkahelyet! Számomra ez hatott ràm leginkább, mivel leginkább arra ösztönzött, hogy ne csak egy munkahelyet keressen az ember, hanem olyat, amely valóban illeszkedik az egyén személyiségéhez, értékeihez. Az előadás kiemelte az önismeret fontosságát, valamint azt, hogy a sikeres karrierépítés kulcsa az egyén saját értékeinek és érdeklődési területeinek megfelelő munkahely kiválasztása. Az előadás bemutatta a különböző álláskeresési módszereket és stratégiákat…”
Reméljük sok hasznos információval lettek gazdagabbak, melyeket előnnyel kamatoztatni tudják karrierútjuk során. Amennyiben további támogatásra lenne szükségük, kérjük keressenek bizalommal bennünket telefonon, vagy akár emailen.