Távmunka – egy atipikus munkaviszony

TÁVMUNKA - Egy atipikus munkaviszony

Amennyiben állás váltáson gondolkodsz jó tudnod, hogy a munkaerőpiac is egy PIAC, aminek keresleti- kínálati oldalai vannak, és a munkakeresés folyamata akkor lesz a legeredményesebb, ha ehhez a területhez is marketing fókuszból közelítünk.

Mit is értünk ez alatt? Nem mást, mint hogy ,önmagunkat, azaz az ÉN-TERMÉKET kell tudnunk eladni ezen a piacon.

Hogy mik is ezek a gyakorlatban?
Az önéletrajzunk nem más, mint egy jól megszerkesztett marketing anyag, amivel elsőként találkozik a leendő munkáltató.
Épp ezért nagyon fontos, mit is tartalmaz. Egyet leszögezhetünk! A jelenlegi trendeket figyelembe véve, nem lesz elegendő frissíteni az évekkel ezelőtti CV-det, az ilyen sebtében aktualizált önéletrajzok a legritkább esetekben működnek csupán, hiszen ezek sem tartalmilag, sem formailag nem felelnek meg a mai munkaerőpiaci elvárásoknak.
Ha tehát állást keresel szánj időt és energiát az önéletrajzod modernizálására.

Hogyan? Milyen irányvonalak mentén? Nos mutatjuk!

A modern önéletrajz kulcsa: az ÜZENET.
Ez az üzenet, a te személyes üzeneted, az, amit az Én-termékedből megmutatni szeretnél, ami a cégek számára érdekes és vonzó lehet, aminek elolvasása után egyenes utad lesz az állásinterjúig. Épp ezért nagyon fontos , a megfelelő üzenet megfogalmazása!

A modern önéletrajz szintén ilyen fontos eleme az ÖNDEFINÍCIÓ.
Az, hogy ki is vagy, mihez értesz, milyen állást szeretnél betölteni, milyen releváns szakmai tapasztalataid vannak, amik hozzájárulnak a szakmai céljaid eléréséhez. Minél tisztábban látod, hogy ki vagy és mit akarsz, annál hatásosabban fogod tudni ezt átadni az önéletrajzodban is. A tartalmat addig kell alakítanod, amíg azt nem érzed, hogy elégedett vagy vele, és ha ránézel, akkor kihúzod magad és büszkeséggel tölt el.
Nagyon fontos, és elengedhetetlen hogy az így létrejövő tartalmat mindig az aktuális, megpályázni kívánt pozícióra szabd!!!
Enélkül bármilyen jó is az üzenete és a tartama a CV-dnek, csökkennek az esélyeid a többi jelölttel szemben.

Az így létrehozott tartalomhoz modern FORMÁTUM is szükséges!
Hangsúlyt kell rá fektetni, hogy az önéletrajzod képe könnyen átlátható, és egyértelmű legyen, hiszen mindössze pár percben kell megnyernie és meggyőznie olvasóját alkalmasságodról.
Ez csak letisztult és áttekinthető formátum alkalmazásával érhető el.
Ne legyen túl sok, se túl kevés elvét próbáld követni.

Ha a fent leírtakat figyelembe vetted, és ezek mentén haladtál, az így összeállított ?MARKETING? anyag fogja azt szolgálni hogy el tudd adni benne Önmagad, úgy, hogy eközben a másik oldalt meg tudod győzni alkalmasságodról, miközben Te is önazonos tudsz maradni. Ez pedig egyenes út a személyes interjúig.
Kezdj még hozzá ma!

Ha segítségre lenne szükséged, keress minket bátran!

Hasonló bejegyzések:

A 21. század az atipikus munkaviszonyok kora, most az egyik ilyen alternatívának, a távmunkának a kereteit, előnyeit és lehetőségeit vettük sorra.

TÁVMUNKA – Egy atipikus munkaviszony

Definíció

  • A legtágabb megközelítés szerint minden olyan munka távmunka, amikor a munkavégzés során a munkáltató és a munkavállaló térben távol van egymástól.
  • A távmunka legáltalánosabb definíciója szerint távmunkás az, aki munkajogviszonyban áll oly módon, hogy munkaidejének legalább ötven százalékát a munkáltató fő telephelyétől távol tölti és munkájához számítógépet és telekommunikációs kapcsolatot használ.
  • Szűkebb értelemben távmunka az a munkaszervezeten belül végzett munka, mely a hagyományos szervezeti karakterektől térben és időben független, valamint számítástechnikai és telekommunikációs eszközökkel támogatott.

Európai Távmunka keretmegállapodás alapelvek

  • Önkéntes jellegű
  • Munkaszerződésben is elő lehet írni, de később is választható
  • Ha ez eredeti szerződésben nem volt előírva:
    • Ha a távmunka nem része az eredeti munkaköri leírásnak, és a munkaadó ajánlatot tesz a távmunkavégzésre, azt a munkavállaló elfogadhatja vagy visszautasíthatja.  (ha visszautasítja a munkavállaló, emiatt nem lehet kirúgni)
    • Munkavállaló fejezi ki abbéli szándékát, hogy távmunka keretei közt dolgozzon, a munkaadó elfogadhatja vagy visszautasíthatja ezt az ajánlatot.
  • Diszkrimináció tilalmának elve a munkavállalót nem érheti hátrány, azért mert távmunkában dolgozik
    • Vagyis az információhoz való hozzájutásnak, szakmai előmenetelnek, képzések hasonlónak kell lenni mint a telephelyen dolgozónak.
  • A munkáltató felelős az adatok védelméért (megfelelő eszközök, szoftver biztosítása
  • Távmunkázó privát szférájának védelme (nem ellenőrizhetik oly módon, ami sérti a privát szféráját)
  • Távmunkavállaló lehetőség szerint maga dönthesse el, hogyan szervezi munkaidejét.

Felelősségi körök

A munkaadót terheli a rendszeres távmunka végzéséhez szükséges

  • eszközök biztosítása,
  • üzembe helyezése és karbantartása,
  • hacsak a távmunkavállaló nem saját eszközeit használja.
  • Ha a távmunkát rendszeresen végzik, a munkaadó ellentételezi vagy fedezi a munkavégzés, így különösen az adattovábbítás/kommunikáció okán közvetlenül felmerülő költségeket

A távmunkát végző

  • megfelelően karbantartja a számára biztosított eszközöket,
  • és segítségükkel az internetről nem gyűjt, és azon nem terjeszt jogellenes adatokat.

Távmunka szerződéses kerete többféle lehet:

  • Megbízási szerződés
  •  vagy vállalkozási szerződés:
    • egyrészt a munkaidő, munkahely meghatározása teljesen a távmunkás lehetősége legyen,
    • valamint egzisztenciális feltétel: a piacon önállóan megjelenő személyről legyen szó .
  • Munkaszerződés:
    • a munkavégzés a munkát adó utasításainak megfelelően történik,
    • az ellenőrzés és a felügyelet valamilyen formája is megjelenik a jogviszonyban.

Munkaszerződés tartalma

A munkaszerződésben meg kell állapodni a munkavállaló távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásában

  • a munkáltató általi ellenőrzés,
  • a számítástechnikai vagy elektronikus eszköz használata korlátozásának szabályairól, továbbá
  • arról a szervezeti egységről, amelyhez a munkavállaló munkája kapcsolódik.

A munkáltató a távmunkát végző munkavállalónak minden olyan tájékoztatást köteles megadni, amelyet más munkavállalónak biztosít.

Eltérő megállapodás hiányában:

  • A munkavállaló munkarendje kötetlen.
  • A munkáltató utasítási kizárólag a munkavállaló által ellátandó feladatok meghatározására terjed ki.

Munkáltató jogai

Az ellenőrzés nem sértheti a munkavállaló magánszféráját és magán adatait. A munkáltató állapítja meg az ellenőrzés módját és a munkavégzés helyeként szolgáló ingatlan területén történő ellenőrzés esetén annak bejelentése és megkezdése közötti legrövidebb tartamot.

  • Eszköz használat szabályozása
    • Az általa biztosított számítástechnikai vagy elektronikus eszközt a munkavállaló kizárólag a munkavégzéshez használhatja.
    • Ha a munkáltató nem biztosít eszközöket akkor a szerződésbe foglal távmunka költségei a személyi jövedelemadóból jóváírható.

SZJA-ból elszámolható költségek:

  1.  a távmunkavégzéshez, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges nem anyagi jószág, számítógép, számítástechnikai eszköz megszerzésére fordított, 200 ezer forintot meg nem haladó kiadás,
  2. a távmunkavégzéshez, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges nem anyagi jószág, számítógép, számítástechnikai eszköz megszerzésére fordított, 200 ezer forintot meghaladó kiadás esetében 33 százalékos leírási kulcs alkalmazásával értékcsökkenési leírás címén megállapított összeg; c) az internethasználat díja (ideértve különösen az egyszeri, a havi, a forgalmi díjat),
  3. a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült munkavégzési hely bérleti díja, a fűtés, a világítás és a technológiai energia díja azzal, hogy ha a lakás és a munkavégzési hely műszakilag nem elkülönített, akkor e kiadás(oka)t a távmunkavégzéssel arányosan, az adott költségre jellemző mértékegységek (munkaidő, m2, m3 stb.) alapulvételével lehet figyelembe venni;

Rendeleti szabályozás a COVID miatti távmunkára- könnyítések

A munkavégzés helye szabadon választhatóvá válik, a távmunka akár részlegesen, a munkanapok egy részében is megvalósulhat. (Utóbbi homeoffice-nak  nevezi a köznyelv, részleges távmunkát jelent.)

A munkavédelmi Tv. előírásokat nem kell alkalmazni. Helyette “távmunkavégzés esetén a munkáltató tájékoztatja a munkavállalót a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályairól, és a munkavállaló a munkavégzés helyét ezen munkakörülmények teljesülésére figyelemmel választja meg”.

A munkáltató távmunkavégzés esetén költségtérítés formájában hozzájárulhat a munkavállaló kiadásaihoz: ennek mértéke havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér összegének 10 % lehet.

Források